Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Jak długo trzeba czekać na dokument?

Mimo, iż do wielu krajów możemy wjechać posługując się jedynie własnym dowodem osobistym, to paszport wciąż jest tym dokumentem, który warto wyrobić i posiadać oraz zadbać o jego ważność. Przed wzmożonym okresem wyjazdów wakacyjnych, warto sprawdzić czy z naszym paszportem jest wszystko w porządku i czy nie trzeba przypadkiem wyrobić nowego. Podpowiadamy, ile może kosztować wyrobienie paszportu i z jak długim procesem trzeba się liczyć.

Ważny paszport – ważna rzecz

My Polacy bardzo często decydujemy się na zagraniczne wakacje. Zwłaszcza jeśli udało nam się na nie zaoszczędzić (jeśli nie wiecie jak tego dokonać, kilka cennych porad znajdziecie TUTAJ). Zanim jednak wybierzemy się w podróż powinniśmy sprawdzić, na jakiej podstawie spokojnie przekroczymy granice kraju, w którym zamierzamy wypoczywać. Paszportu nie potrzebujemy, gdy celem naszej podróży są bardzo modne kierunki jak chociażby: Hiszpania, Grecja czy Włochy – łącznie to ponad 40 różnych krajów. Jeśli jednak zapragniemy wybrać się np. do Chin, na Ukrainę czy do Turcji, wtedy paszport, i to koniecznie ważny!, jest nam niezbędny. Jeśli go nie pokażemy, musimy liczyć się z koniecznością powrotu do Polski.

Wyrobienie paszportu – koszta

Upewnieni, że dowód osobisty bądź prawo jazdy to za mało, by móc spokojnie udać się na nasze wymarzone wakacje, musimy jak najszybciej podjąć decyzję o jego wyrobieniu. Zanim udamy się do właściwego punktu, by złożyć wniosek upewnijmy się co do niezbędnych kosztów. Aby móc w ogóle złożyć wniosek o paszport musimy przygotować 140zł i otrzymać dowód wpłaty. Istnieją jednak uprzywilejowane jednostki, którym przysługują pewne zniżki. 50% ceny (70zł) za wyrobienie paszportu płacą:

  • emeryci i renciści;
  • uczniowie i studenci;
  • osoby niepełnosprawne;
  • kombatanci wojenni;
  • posiadacze ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Na darmowe wystawienie dokumentu mogą liczyć z kolei osoby, które ukończyły 70 lat; otrzymały paszport z wadą techniczną lub otrzymują zasiłek z opieki społecznej, ale ich wyjazd jest związany z rehabilitacją bądź leczeniem.

Ważne! Jeśli z własnej winy uszkodziliśmy nasz dokument bądź go zgubiliśmy, musimy być przygotowani na bardzo duży wydatek za wystawienie nowego. Jest to kwota 420zł. Lepiej więc dokładnie go pilnować. Schować przed dziećmi czy zwierzętami.

Wyrobienie paszportu – krok po kroku

Wiemy już ile kosztuje wyrobienie paszportu. Czas na dalsze szczegóły. Jak długo trwa cała procedura i jak ona wygląda? Niestety na nasz dokument czeka się około 30 dni – tyle czasu ma urząd na jego wystawienie. Czas oczekiwania może jednak ulec wydłużeniu, jeśli na przykład decydujemy się na ten krok w ostatniej chwili przed wyjazdem. Istnieją jednak wypadki szczególne, kiedy musimy wyjechać natychmiast. Wtedy wydawany jest tzw. paszport zastępczy czy tymczasowy niemal na poczekaniu i ważny jest przez rok. Jeśli chodzi o procedury to musimy zacząć od skompletowania wszystkich potrzebnych dokumentów, czyli: aktualnego zdjęcia (tutaj dochodzą dodatkowe koszta zależne od punktu, w którym wykonamy fotografię), wypełnionego wniosku, dowodu osobistego (w przypadku dziecka wymagane są dowody osobiste obojga rodziców, a czasem dodatkowo kopia skróconego aktu urodzenia). Drugi krok to udanie się do punktu paszportowego i uzyskanie tam informacji, gdzie należy uiścić opłatę za dokument. Krok trzeci – pobranie dowodu wpłaty. I krok czwarty – złożenie kompletu dokumentów w okienku. Potem pozostaje już tylko oczekiwanie na możliwość odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *