Ile kosztują żłobek i przedszkole prywatne? Sprawdź, czy cię stać

Coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje najmłodsze pociechy do prywatnych żłobków lub przedszkoli. Czy to rzeczywiście dobre posunięcie?

Ile kosztuje prywatny żłobek?

Żłobek prywatny to według wybierających tą opcję rodziców zwiększona gwarancja tego, że ich dziecko będzie bardziej bezpieczne. Wierzą również w to, że opieka, jaką obiecuje tego typu placówka wpłynie korzystnie na rozwój ich maleństwa, gdyż zatrudniana tam kadra to profesjonaliści, a nie osoby „z przypadku”. Nagrodą i potwierdzeniem słuszności decyzji jest uśmiechnięta buzia ich pociechy. Aby jednak móc ze spokojem iść do pracy, zostawiając malucha w prywatnym żłobku trzeba liczyć się z naprawdę sporymi kosztami. Opłaty za niepubliczny żłobek ustalane są wewnętrznie przez daną placówkę. Sporo z nich posiada dodatkowe dofinansowanie na prowadzoną działalność i wówczas koszta ponoszone przez rodziców są nieco niższe. Istnieje przy tym ryzyko, że w pewnym momencie opłaty mogą poszybować w górę z dnia na dzień. Jest to zależne od urzędu, który przyznaje takie środki, ale i ma prawo w dowolnym momencie je odebrać. Na przykład widząc, że żłobek ewidentnie sobie nie radzi. O jakich sumach mowa i co składa się na opłaty w prywatnym żłobku? Po pierwsze – jest to wpisowe wnoszone przy zapisie dziecka. Może ono wynosić kilkaset złotych. Po drugie – miesięczna opłata, która może wynieść nawet ponad 1000zł. Ostatecznie kwota ta uzależniona jest od tego, czy dana placówka otrzymała dofinansowanie i na jaki czas. Po trzecie – koszta wyżywienia, które także są osobno doliczane. Tutaj mowa jest o sumie 10-15zł za dzień. Żłobki prywatne mają to do siebie, że prócz profesjonalnej opieki oferują też zajęcia dodatkowe dla dzieci, za które rodzice również muszą płacić oddzielnie. Jest to kwota ok. 30zł za miesiąc. Na tym jeszcze nie koniec wydatków. Rodzice muszą bowiem doliczyć koszta związane z wyprawką dla malucha – chociaż w tym wypadku jest to kwestia mocno indywidualna i zależna jedynie od tego na jakiego rodzaju akcesoria zdecydują się rodzice malca.

Koszt posłania dziecka do prywatnego przedszkola

Prywatne przedszkola to często nie tylko świadomy, ale przede wszystkim wymuszony wybór rodziców. Ma to związek z dość okrojoną liczbą miejsc w publicznych placówkach oraz wciąż zmieniającą się reformą edukacji – także najmłodszych. Zapisanie dziecka do tego typu przedszkola łączy się oczywiście ze sporymi kosztami. Za co płacimy i ile w prywatnych przedszkolach? Niepubliczne przedszkole to przede wszystkim dużo mniej liczne grupy, co ułatwia wychowawcom pełnić pieczę nad maluchami. Po drugie – nieco lepiej wyposażone sale zabaw. Kolejny plus to zazwyczaj bogatszy niż w publicznych ośrodkach program edukacji dla najmłodszych. Po trzecie – w razie konieczności łatwiejszy dostęp do specjalistów, jak logopeda czy psycholog. Ile to wszystko może nas kosztować? Oczywiście – podobnie, jak w przypadku żłobka – są to kwestie indywidualne. Średnio wpisowe to koszt kilkuset złotych. Opłata za miesiąc pobytu dziecka w przedszkolu to koszta mniej więcej 200-500zł – w mniejszych miastach oraz ok. 800zł w miastach większych. Niepubliczne przedszkola to także koszta związane z wyżywieniem czy opieką specjalisty. Wówczas wydatki te mogą wzrosnąć nawet do 2000zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *