Finanse bez tajemnic: renta rodzinna

Śmierć kogoś bliskiego z rodziny, zapewne nie jest niczym przyjemnym. Jedyne co często pozostaje po takiej osobie to świadczenie, które może ułatwić codzienne funkcjonowanie w strefie materialnej. Mowa tu o narzędziu, jakim jest renta rodzinna – pojęcie, o którym z pewnością słyszała niejedna osoba. Czy jednak wiemy, czym dokładnie jest to świadczenie? Komu przysługuje oraz na jakich warunkach jest przyznawana renta rodzinna?Zgodnie z definicją, jest to świadczenie, które otrzymuje się po ubezpieczonej zmarłej osobie posiadającej w chwili swojej śmierci prawo do: emerytury, emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczeń przedemerytalnych lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

14467496178_0fb3e263a4_m

Warszawski Serwis Prasowy (flickr.com)

Czy taka pomoc finansowa przysługuje każdemu z pozostałych członków danej rodziny? Otóż prawo do renty rodzinnej posiadają następujące osoby:

  • dzieci: własne, drugiego małżonka, przysposobione do 16 r.ż. lub do 25 r.ż. pod warunkiem, że wciąż kontynuują one naukę (w systemie: dziennym, wieczornym, eksternistycznym) – potrzebne jest tu jednak zaświadczenie wydawane raz na semestr;
  • dzieci bez względu na wiek, jeśli została u nich stwierdzona całkowita niezdolność do pracy;
  • wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie – pod warunkiem, że się uczą; nie są wychowywane w ramach rodziny zastępczej czy rodzinnego domu dziecka; zostały wzięte na wychowanie na co najmniej rok przed śmiercią ubezpieczonego;
  • wdowy/wdowcy – w momencie, gdy ci ukończyli 50 lat w chwili śmierci męża/żony bądź też byli niezdolni do pracy lub wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa; wdowcy/wdowy, którzy nie spełniają tych warunków, ale nie posiadają środków do życia, mają jednak prawo do okresowej renty rodzinnej, przyznawanej na okres 2 lat od śmierci żony/męża.

Świadczenie o jakim mowa, nie jest przyznawane automatycznie. Aby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek. Składa się go do ZUS-u.

Więcej informacji o rencie rodzinnej znajdziesz tutaj: zus.pl/renta-rodzinna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *