Dofinansowanie na remont zabytkowego domu

Zabytkowy dom to doskonały pomysł na biznes. Można w nim, co prawda zamieszkać samemu, ale o wiele korzystniej będzie przystosować go do mieszkania dla innych i w ten sposób zarabiać podejmując na przykład letników. Jeszcze więcej zarobimy, gdy zdecydujemy się na wypuszczanie obiektu poza sezonem. Jednak posiadanie tego typu obiektu wiążę się nie tylko z pomysłem na jego zagospodarowanie, ale również ze sporymi kosztami. Podpowiadamy, jak starać się o dofinansowanie na remont zabytkowego domu.

Konieczne wydatki

Posiadanie zabytkowego domu, to nie tylko przyjemność obcowania z historią. To przede wszystkim obowiązki i to dość kosztowne. Właściciel takiego obiektu musi:

  • zadbać o teren wokół obiektu w jak najlepszym stanie;
  • starać się o utrzymanie samego obiektu w doskonałym stanie.

Obie te czynności można podciągnąć pod konieczne prace remontowe czy restauratorskie. Niestety pociągają one za sobą spore koszta. Aby odciążyć swój budżet mamy dwa wyjścia. Pierwsze to zaciągnięte zobowiązanie na określony czas, przy czym termin trwania umowy ustala sam zainteresowany. Drugie to dofinansowanie do remontu.

Jak ubiegać się o dofinansowanie na remont zabytkowego domu?

Ubiegając się o wsparcie finansowe dla naszej zabytkowej inwestycji, musimy złożyć wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zwykle jest to kwota równorzędna 50% kosztów działań, które zamierzamy lub musimy podjąć. Jedynie wtedy, gdy jesteśmy właścicielami bardzo starego obiektu bądź też jego stan wymaga prac, które uchronią go przed zniszczeniem, możemy liczyć na całościowe pokrycie poniesionych przez nas wydatków.

Na co możemy otrzymać dofinansowanie?

Wsparcie finansowe możemy otrzymać przede wszystkim na prace konserwatorskie lub budowlane, ale nie tylko. W zakres czynności, które kwalifikują się do otrzymania dofinansowania wchodzą również:

  • projekt odtworzenia kompozycji wnętrz;
  • stabilizacja konstrukcji całego obiektu;
  • odnowienie tynków i okładzin lub ich odtworzenie;
  • zakup lub odtworzenie oryginalnych elementów wykończeniowych wnętrz, jak i całego budynku;
  • zakup niezbędnych narzędzi i materiałów;
  • założenie instalacji alarmowej;
  • modernizacja instalacji elektrycznej.

*zdj.główne: Romi_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *