Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ – ile kosztuje?

Aby zapisać się do lekarza, skorzystać z leczenia szpitalnego lub wykonać niezbędne badania, musimy posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Na jego mocy mamy zagwarantowany bezpłatny dostęp do wymienionych usług medycznych. Podpowiadamy, co zrobić w wypadku, gdy jesteśmy pozbawieni takiej możliwości.

Jak sprawdzić czy mam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej?

Możesz tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy to samodzielne sprawdzenie czy jesteś ubezpieczony za pośrednictwem platformy eWUŚ (Elektroniczną Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Baza danych tam zgromadzonych jest aktualizowana codziennie. Dane pozyskiwane są natomiast z KRUS-u i ZUS-u. Możesz też potwierdzić swoje prawo do świadczeń podając w danej jednostce medycznej swój numer PESEL i potwierdzając swoją tożsamość przedstawiając dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest ważna (podstemplowana) legitymacja szkolna.

Co zrobić, gdy nie posiadam prawa do korzystania ze świadczeń medycznych?

Jeżeli nie jesteś ubezpieczony, ale wymagasz koniecznej pomocy i ta zostanie Ci udzielona, musisz być przygotowany na to, że otrzymasz rachunek za wykonaną usługę oraz obowiązek jego realizacji w określonym terminie. Są to jednak spore koszta i nie zawsze istnieje możliwość rozłożenia ich na raty. Stąd też lepiej skorzystać z narzędzia, jakim jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Ile to kosztuje?

Chociaż dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne daje Ci takie same przywileje, co obowiązkowe (opłacane przez pracodawcę, szkołę czy odciągane w postaci składki ZUS), to niestety sporo kosztuje. Miesięczna składka to 9% podstawy jej wymiaru. W miesiącach styczeń, luty, marzec 2019 r. wynosi ona 456,43 zł za każdy miesiąc. Gdy jesteś cudzoziemcem – miesięcznie płacisz 55,80 zł, a gdy wolontariuszem – 189zł na miesiąc. Opłatę należy uiścić do 15 dnia każdego miesiąca. Ponadto, w przypadku, gdy nie byłeś ubezpieczony przez co najmniej 3 miesiące, zanim złożysz wniosek musisz iścić opłatę dodatkową. Jej suma uzależniona jest od okresu przerwy w ubezpieczeniu i wynosi odpowiednio:

  • 20% dochodów – gdy byłeś nieubezpieczony przez okres 3 miesięcy do roku
  • 50% dochodów – jeśli pozostawałeś bez ubezpieczenia powyżej roku do 2 lat;
  • 100% dochodów – jeśli okres bez ubezpieczenia wynosił od 2 do 5 lat;
  • 150% dochodów – jeśli nie miałeś ubezpieczenia przez 5 lat do 10 lat;
  • 200% dochodów – gdy przerwa w ubezpieczeniu wynosi powyżej 10 lat.

Jednocześnie masz prawo – gdy Twoja sytuacja materialna i życiowa jest zła – złożyć do dyrektora NFZ wniosek o rozłożenie tej kwoty na raty przy czym okres spłaty nie może być dłuższy niż 12 m-cy. Dyrektor może również Cię całkowicie z niej zwolnić.

Jak poddać się dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Aby otrzymać dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne musisz udać się do wojewódzkiego oddziału NFZ lub jego delegatury. Zabierz ze sobą uzupełniony wniosek (który pobierzesz ze strony NFZ) oraz dokument poświadczający ostatni okres Twojego ubezpieczenia. Po ich przedstawieniu otrzymasz do podpisania umowę. Jeśli znajdujesz się w grupie objętej obowiązkiem uiszczenia dodatkowej opłaty, zostaniesz poinformowany, w jaki sposób to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *