Czy firmowe spotkanie wielkanocne można włączyć do kosztów?

Firmowe spotkanie wielkanocne to świetna okazja do wzmocnienia i polepszenia relacji między współpracownikami. Nie wszyscy przedsiębiorcy decydują się jednak na ich organizację w obawie przed nadwyrężeniem firmowego budżetu. Zobaczcie, czy to uzasadnione obawy?

Firmowa Wielkanoc – tak czy nie?

Czy w ogóle warto organizować tego typu poczęstunek dla pracowników? Jak najbardziej tak. Przede wszystkim w ten sposób ocieplamy wizerunek własny, jako pracodawców. Dzięki temu łatwiej zaskarbić sobie zaufanie i lojalność pracowników. Spotkania tego typu wpływają też korzystnie na relacje między samymi pracownikami, którzy łatwiej się ze sobą komunikują. W ten sposób można też wpłynąć na poprawę atmosfery w pracy.

To się naprawdę opłaca!

I to nie tylko z wyżej opisanych względów. Środki, które zostaną przeznaczone na jej organizację można włączyć w koszta. Potwierdzają to regulacje prawne. Według nich firmową Wielkanoc można potraktować jako koszta uzyskania przychodów. Firma nie ma jedynie takiego prawa, w przypadku gdy organizuje spotkania reprezentacyjne czyli uroczyste kolacje biznesowe czy bankiety. Firmowe „jajeczko” nie jest zaliczane do tego typu eventów, gdyż nie ma na celu tworzenia pozytywnego wizerunku danego przedsiębiorstwa przed kontrahentami, a jedynie działania integracyjne. Aby wydatki związane z organizacją eventu móc zaliczyć do kosztów potrzebne są faktury za każdy zakup i usługę. Należy też pamiętać, że opcja ta funkcjonuje jedynie w przypadku korzystania ze środków obrotowych firmy. Pracodawca nie ma prawa zaliczyć do kosztów wydatków środków sfinansowanych z ZFŚS (art. 23 ust. 1 pkt 42 updof, art. 16 ust. 1 pkt 45 updop).

Nie wszystkie wydatki można odliczyć

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na „zakrapiane jajeczko”. W takim wypadku wydatków związanych z zakupem napojów alkoholowych nie można włączyć w koszta. Pozostałe produkty, jak i usługi gastronomiczne typu catering są objęte tą ulgą.

Wielkanoc w firmie to zawsze dobry pomysł – bez względu na liczbę zatrudnianych osób. W ten sposób ulegają zacieśnieniu więzi między pracownikami oraz pracodawcą. Ponadto jej organizacja odgrywa też kluczowe znaczenie w odbiorze samej firmy przez otoczenie z zewnątrz. Zaś dzięki możliwości włączenia wydatków wielkanocnych w koszta zyskuje również budżet przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *