Czujniki dymu – jak wybrać najlepsze urządzenie i ile to kosztuje

Wchodzimy w okres z charakterystycznym wzmożonym użytkowaniem prądu (świąteczne dekoracje świetlne, częste ładowanie telefonów czy innego sprzętu przenośnego celem uwiecznienia rodzinnie spędzanego czasu czy dodatkowe ogrzewanie), co może wywołać zwarcie w elektryce, a tym samym doprowadzić do pożaru. Stąd też warto, by także w mieszkaniach w bloku pojawił się przynajmniej jeden czujnik dymu. Jak wybrać najlepsze urządzenie i na jakie koszta powinniśmy się przygotować?

Zalety posiadania czujnika dymu

Mało kto z nas wie, że czujniki dymu to urządzenia, które są obowiązkowe w wielu krajach, jak chociażby Niemcy czy Francja. W Polsce jeszcze ten nakaz nie dotarł (próby jego przeforsowania niestety się nie powiodły) – chociaż w naszej osobistej ocenie nie byłaby to najgorsza opcja. Dlaczego? Urządzenie o jakim mowa potrafi w porę ostrzec nas przed ulatniającym się gazem czy unoszącym w powietrzu czadzie nazywanym cichym zabójcą. Po drugie czujniki dymu mogą też być przydatne w starym budownictwie, gdzie elektryka bywa już bardziej awaryjna. Wreszcie po trzecie takie urządzenia to świetny sposób na ostrzeżenie właścicieli coraz modniejszych kominków, ale i posiadaczy tradycyjnych pieców o ich awarii bądź nieszczelności. s

Jak wybrać najlepsze urządzenie?

W sprzedaży znajdziemy sporą liczbę – mniej lub bardziej zaawansowanych technologicznie – urządzeń ostrzegających przed pożarem. Wśród tych, które warte są naszego zainteresowania wymienia się optyczne czujniki dymu. Ze względu na ich wysoką wrażliwość na nawet niewielką ilość dymu nie nadają się one do kuchni. Sprawdza się natomiast w pokoju lub/oraz przedpokoju. Bardziej uniwersalne są tzw. detektory multisensorowe. Urządzenia te potrafią również wykrywać czad, a także większość niebezpiecznych gazów. Taki detektor umieszczamy na suficie pośrodku. Wybierając czujnik dymu do naszego domu warto też kierować się wielkością pomieszczenia.

Ile to może kosztować?

Cena takiego pojedynczego urządzenia dość dobrej jakości to koszt ok. 100zł. Bardziej zaawansowane to już wydatek rzędu kilkuset złotych. Najtańsze kupimy na zwykłym bazarku, ale nie jest to dobra inwestycja, gdyż urządzenia nabywane w ten sposób bywają wadliwe.

**Podsumowując – czujniki dymu to niezbędne dla naszego zdrowia, życia i bezpieczeństwa rozwiązania. Te podstawowe nie należą do najdroższych, więc nie powinniśmy się zastanawiać nad ich zakupem ani chwili i to bez względu czy mieszkamy w dużym domu, mieszkaniu w blokach czy starym budownictwie. Wszędzie i zawsze istnieje ryzyko pojawienia się ognia. Warto, aby prócz ubezpieczyciela nad naszym bezpieczeństwem czuwał jeszcze jeden specjalista, czyli urządzenie, które w porę ostrzeże nas przed potencjalnym zagrożeniem odpowiednio wcześnie. Wtedy zwiększamy swoje szanse na ucieczkę, a z pewnością unikniemy ryzyka zaczadzenia czy otrucia innymi równie groźnymi substancjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *