Coraz mniej Polaków stać na kredyt mieszkaniowy

Jak informuje Związek Banków Polskich – coraz mniej osób stać na kredyt mieszkaniowy. Spada liczba, ale i wartość udzielanych kredytów hipotecznych. Dlaczego tak się dzieje?

Coraz gorzej ze stabilizacją
Polacy niechętnie zaciągają wieloletnie zobowiązania, gdyż zwyczajnie nie są pewni swojej przyszłości związanej z miejscem zatrudnienia. To największa przeszkoda, która stoi im na drodze do zdobycia upragnionego mieszkania czy zakupu domu. Warto przy tym podkreślić, że bardzo często wysokość zarobków również przekreśla marzenia wielu Polaków o własnym „M”. miesięczna pensja często nie pozwala na dodatkowe obciążenia. Tym bardziej, że w naszym kraju średnie miesięczne wynagrodzenie to równowartość zaledwie 1/3 metra kwadratowego. Dla porównania w Europie Zachodniej za tą samą kwotę można nabyć 3 – 4 metry kwadratowe mieszkania…

90d7ce13211810-540-210-0-516-2045-797

Coraz częściej niewystarczające zarobki i mało stabilna sytuacja finansowa Polaków, odbiera wielu z nim szansę na realizację marzeń o swoim domu czy mieszkaniu. (fot.:www.bankier.pl)


Co na to rynek nieruchomości?
To, co dla banków jest problemem, martwi również deweloperów. Dowód? Stabilizacja cen mieszkań, które utrzymują się na wysokości średnio 100zł /metr kwadratowy. Sytuacja ta uległa zmianie jedynie w Katowicach, Łodzi i Białymstoku. Niestety to również nie przekonuje konsumentów do zaciągania kredytów hipotecznych.

Bankowcy z kropce
Tak zła sytuacja martwi bankowców. Dane potwierdzają bowiem, że nawet w roku 2009 – uważanym za kryzysowy – zainteresowanie kredytami hipotecznymi było dużo większe. Wtedy też średnia wartość kredytu sięgała 205 tys. zł. Przedstawiciele ZBP martwi również praktyka podwyższania wysokości wkładu własnego, co jeszcze bardziej odstrasza i zniechęca klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *