Co zrobić, gdy brakuje na spłatę kredytu?

Nawet, jeśli wzięcie kredytu w Twoim przypadku wiązało się z długimi przemyśleniami, analizami i skrupulatnymi wyliczeniami, nie jesteś w stanie przewidzieć sytuacji, która może utrudnić Ci jego regularne spłacanie. Co możesz zrobić, gdy masz kredyt w banku, a brakuje Ci na spłatę zobowiązania? Jakie wyjścia proponują firmy udzielające pożyczek pozabankowych?

Co zrobić, gdy brakuje na spłatę kredytu bankowego?

Najważniejsza zasada to nie odwlekać sprawy w czasie, tylko reagować natychmiast. Jak powinniśmy się zachować? Najlepiej odwiedzając oddział banku i przedstawiając naszą sytuację. Bank może zaproponować nam tzw. wakacje kredytowe lub inne rozwiązanie. Możemy też zainteresować się ofertą kredytu konsolidacyjnego, wybierając taką opcję, która będzie dla nas bardziej korzystna.

Co zrobić, gdy brakuje na spłatę pożyczki pozabankowej?

Tutaj sytuacja prezentuje się o wiele prościej. Nie musimy nigdzie chodzić, ani się tłumaczyć, co dla wielu osób może być i kłopotliwe i wstydliwe. Wystarczy, że wybierzemy na stronie kredytodawcy opcję: przedłużenie spłaty i mamy problem z głowy na kolejne tygodnie. Musimy jednak pamiętać, że potrzebne będą nam tu dodatkowe opłaty. Wydłużenie spłaty kredytu uchroni nas przed o wiele bardziej kosztowną windykacją. Nie musimy się martwić przy tym, iż wpłynie to negatywnie na ocenę naszej zdolności kredytowej w oczach pożyczkodawcy. Firmy pozabankowe o wiele łagodniej traktują swoich klientów, niż banki, dla których coraz częściej liczy się zysk własny niż dobro klienta.

Czego absolutnie nie robić, gdy braknie nam środków na spłatę?

Po pierwsze – nie należy czekać do chwili, aż przyjdzie do nas pierwsze, a już z pewnością kolejne, wezwanie do regulacji zadłużenia. Żadna instytucja pożyczkowa, nie lubi upominać się o spłatę rat. Jest to dla niej sygnał, że nie traktujemy kredytodawcy poważnie. Po drugie – nie należy brać kolejnego kredytu na spłatę poprzedniego. Chyba, że rzeczywiście znajdziemy o wiele bardziej korzystną dla nas opcję kredytu konsolidacyjnego lub mamy możliwość zapożyczenia się u rodziny czy znajomych.

Dodatkowo, koniecznie zapoznaj się z zagadnieniem spirali kredytowej

*zdj.główne: geralt_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *