Co najczęściej kupujemy w sieci?

Zakupy w sieci to wciąż jedna z najbardziej popularnych form nabywania potrzebnych rzeczy. Na co najczęściej wydajemy swoje pieniądze w sklepach internetowych? I jakie sumy tam zostawiamy oraz czy zakupy poza siecią wyglądają tak samo?

Uwielbiam e-zakupy ponieważ …

Gdybyście mieli dokończyć to zdanie, jakie korzyści zakupów w sieci wymienilibyście w pierwszej kolejności? Do zakupów w internecie zachęca nas przede wszystkim brak uciążliwych kolejek. Po drugie – relatywnie niższe ceny za towar, chociaż tu mała uwaga: trzeba dokładnie policzyć ile będzie nas kosztował zakup razem z kosztami przesyłki. Może bowiem okazać się, że cena w sklepie stacjonarnym, jest wówczas identyczna. Po trzecie – duży wybór, jeśli chodzi o gamę: wzorów, fasonów, kolorów, rozmiarów czy posiadanych funkcji. Po czwarte – szybki dostęp do brakującego towaru. Sklep sam nas poinformuje o dostępności, gdy pozostawimy adres e-mail. No i wreszcie po piąte – wygoda, jeśli chodzi o sposób odbioru dokonanych zakupów.

Co kupujemy najczęściej w e-sklepach?

W sieci najczęściej nabywamy odzież – przy czym prym wiedzie tu zdecydowanie obuwie. Zakupów tego typu dokonują przeważnie kobiety. Kolejne miejsca stanowią: sprzęt elektroniczny oraz AGD i RTV – tutaj prym wiodą panowie. Chętnie nabywane w sieci są również: kosmetyki, książki i kolorowa prasa – tymi artykułami najczęściej interesują się kobiety. Na e-zakupy często udajemy się również do sklepów z meblami i wyposażeniem do mieszkań, domów czy biur oraz materiałami budowlanymi.

A jakie kwoty zostawiamy na swoich zakupach w siec? Wszystko zależy od tego na ile możemy sobie pozwolić. Jak wynika z badań nad e-zakupami, jakie przeprowadziła Grupa Allegro to blisko 78% kupujących, pozostawia w sklepach on-line nie więcej niż 250zł na miesiąc.

Zakupy „w realu”

Jeśli zaś chodzi o zakupy „w realu” tutaj bardziej liczymy się ze swoimi wydatkami. Częściej porównujemy ceny i bardzo chętnie korzystamy z dostępnych rabatów czy stworzonych w oparciu o nie programów lojalnościowych. Rzadko dokonujemy spontanicznych zakupów, a jeśli już się na nie decydujemy o w koszykach lądują głównie różnego rodzaju kosmetyki i suplementy diety. Najwięcej zaś czasu spędzamy na przemyślanych sprawunkach i dokonujemy ich w sklepach i na działach spożywczych.

Kupuj rozsądnie

Na zakończenie mała rada dla wszystkich, którzy zbyt łatwo ulegają impulsom w czasie swoich zakupów. Pamiętajcie, że bardzo często za modnymi, chwytliwymi hasłami typu: „to już ostatnie egzemplarze z serii” czy „taka cena się więcej nie powtórzy”, kryją się jedynie marketingowe sztuczki. Łatwo się o tym przekonać, śledząc oferty wyprzedaży, jakie mają dla nas sklepy on-line czy też stacjonarne … Zanim wydacie ostatnie pieniądze, zastanówcie się czy naprawdę dana rzecz jest Wam niezbędnie potrzebna w danej chwili. Może można zakup odłożyć na przyszły miesiąc, kiedy portfel poradzi sobie z takimi dodatkowymi wydatkami? Jeśli jednak mimo wszystko nie możecie zaczekać z zakupami, to zostawcie pieniądze w portfelu i sięgnijcie po chwilówki. Na ich oddanie macie co najmniej miesiąc czasu oraz możliwość wydłużenia okresu spłaty. Dzięki temu spełnicie swoje marzenia, jednocześnie nie nadszarpując budżetu domowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *