Budżet na 2015 rok bez tajemnic

Ustawa budżetowa na rok 2015 została przyjęta i podpisana przez Prezydenta RP. Jesteście ciekawi, jak będzie wyglądać sytuacja finansowa naszego państwa w bieżącym kalendarzowym roku?

Wszystko wzrośnie

Rząd założył, że w br. dochody budżetu sięgną 297 mld 172 mln złotych, zaś wydatki oszacował na 343 mld 252 mln złotych. Ustawa przewiduje również stopniową poprawę dynamiki aktywności polskiej gospodarki w otoczeniu zewnętrznym. Oszacowano przy tym, że realny wzrost produktu krajowego brutto wyniesie 3,4 proc., a średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 1,2 proc. . W ustawie znalazł się również zapis dotyczący deficytu sektora finansowego, który wyniesie w tym roku 57,6 mld złotych, a państwowy dług publiczny wzrośnie o 42,5mld złotych. Ustawa nie pominęła także ważnego obszaru jaki stanowi budżet środków europejskich. Według dokonanych szacunków łączna kwota wydatków tego budżetu wynosi 81 mld 996 tys złotych. Sumę dochodów obliczono na 77 mld 842 mln 493tys złotych. Przewidywany deficyt tego budżetu to kwota 3 mld 435tys złotych.

7327029974_1fb86d8b16_o

Założenia budżetu na 2015 rok, nie uwzględniły potrzeb przeciętnego Polaka. Znowu zostaje nam dorabianie na czarno… (fot.: kredyt hipoteczny_flickr.com)

Głosy niezadowolenia
Jak zawsze budżet wywołał wśród polityków wiele skrajnie różnych dyskusji. Koalicja – chwaliła. Opozycja zarzuciła wybiórczy charakter oraz pominięcie najważniejszych kwestii czyli środków niezbędnych do wyklarowania sytuacji w polskiej służbie zdrowia, sferze ubezpieczeń społecznych czy ubezpieczeń dla rolników. Zwrócono też uwagę na fakt, iż po raz kolejny odrzucono projekt reformy podwyższenia kwoty wolnej od podatku dochodowego dla osób fizycznych. Stanowiłoby to co prawda mniejszy dochód budżetu, ale z pewnością poprawiłoby sytuację osób najgorzej uposażonych. Spowodowałoby również wprowadzenie na rynek większej ilości gotówki, co z kolei generowałoby popyt oraz napędzało produkcję.

Co z tego wynika? Niestety po raz kolejny rząd wykazał się zupełnym brakiem empatii i prawdziwej troski o obywatela, zaś budżet państwowy po raz kolejny okazał się … budżetem “osobistym” rządu…

** zdjęcie główne – fot. lemoniada _ flickr.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *