Bitcoin – co warto o nim wiedzieć?

Bitcoin to pojęcie, które coraz częściej pojawia się głównie w negatywnym kontekście. Co to takiego? Do czego służy i czy rzeczywiście jest takie niebezpieczne?

Bitcoin – definicja

W ogromnym skrócie Bitcoin to nic innego, jak waluta wirtualna, czyli taka, którą można w prosty sposób posługiwać się w sieci, ale która nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. Po raz pierwszy Bitcoin pojawiła się na rynku w 2009 roku i mimo że cieszy się rosnącą popularnością, po dziś dzień nie do końca wiadomo, kto ją tak naprawdę stworzył. Oficjalnie tytuł ten przyznano Satoshi Nakamoto. Nieoficjalnie zaś uważa się, że za stworzeniem tego narzędzia stoi nie jedna osoba, a kilku specjalistów od marketingu, programowania i matematyki. Początkowo walucie tej nie wróżono zbyt świetlanej przyszłości. Szybko jednak puszczono to w niepamięć, a kursy waluty zaczęły sięgać niewiarygodnie wysokich poziomów (w ciągu roku była to wartość przekraczająca 1000procent!). Bitcoin w stosunkowo krótkim czasie stała się najbardziej rozpoznawalną walutą wirtualną na świecie, którą obracają już także najbardziej wpływowe instytucje finansowe.

Jak to właściwie działa?

Obracanie czy też posługiwanie się Bitcoinem daje nam niezliczone możliwości. Można nią bezpośrednio handlować. Służą do tego specjalne giełdy. Tam też najczęściej kierują swoje drogi wszyscy Ci, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z tą tajemniczą o spektakularnym sukcesie walutą. Bitcoin może być też – i coraz częściej jest – wykorzystywana, jako tradycyjny środek płatniczy. Jej przewaga polega na tym, że środki z danej transakcji docierają w kilka chwil na nasze konto. Poza tym nie musimy martwić się o koszta przewalutowania, gdyż Bitcoin to waluta uniwersalna, uznawana w każdym miejscu na świecie.

Czy jest się czego bać?

I tak i nie. Wszystko bowiem rozbija się w dużej mierze o interpretację tego, czym tak naprawdę jest Bitcoin. W wielu krajach uznano Bitcoin za realne zagrożenie i ograniczono możliwości posługiwania się nią. W Polsce mimo że Bitcoin nie funkcjonuje, jako waluta ani nawet jako środek płatniczy, to zyski z obrotu nią … są opodatkowane(!) co oznacza, że należy ją umieścić w rozliczeniach z fiskusem (absurdalne, ale niepodporządkowanie się tym przepisom, może nas słono kosztować, więc lepiej nie zapominać o obracaniu Bitcoinem). Niektóre instytucje finansowe uważają, że największym zagrożeniem, jakie wiąże się z obrotem Bitcoinami jest fakt, iż waluta ta nie podlega prawom banków centralnych. O jej wartości decydują zaś sami użytkownicy i posiadacze…

***
Mimo, iż Bitcoin nie posiada swojej fizycznej formy, ani nie znajduje swojego przelicznika na inne waluty, to i tak zajmuje w świecie finansów ważną pozycję. Waluta doczekała się nie tylko giełd wymiany, ale także własnych … kantorów. Warto też zwrócić uwagę, że wokół niej narosło sporo mitów, jak chociażby te dotyczące niebotycznie wysokich zysków z jej sprzedaży. Czy jednak biorąc na logikę można wzbogacić się na czymś, co realnie nie istnieje? Z tym pytaniem pozostawiamy Was samych…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *