Bezpieczeństwo podczas płacenia kartą za zakupy online. O czym nie można zapomnieć?

Polacy bardzo chętnie robią zakupy w internecie. Jest tanio i szybko, a sprzedawcy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić nam wygodę. My sami natomiast, powinniśmy zrobić wszystko, by było również bezpiecznie. Chodzi tu nie tylko o sprawdzenie wiarygodności osoby sprzedającego, ale i upewnienie czy transakcja jest bezpieczna. Dotyczy to w szczególności płatności kartą. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Płatność kartą za zakupy w internecie – za lubimy tą metodę?

My Polacy bardzo lubimy zakupy online – są wygodne, szybkie i często pozwalają na spore oszczędności.

Płatność kartą za tradycyjne zakupy, a nawet niektóre usługi to bardzo popularna metoda. Niektórzy równie chętnie wybierają ją, w chwili, gdy wykonują zakupy w internecie. Dlaczego decydują się właśnie na taki sposób zapłaty? Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim chodzi o szybkość. Płacąc tą metodą, zyskujemy pewność, że pieniądze natychmiast trafią do sprzedającego. To z kolei przyspiesza wysyłkę towaru. Po drugie ten sposób jest dość wygodny. Dane z karty można zapisać i nie martwić się ich wpisywaniem przy każdej kolejnej transakcji. Płatność kartą za zakupy w sieci cechuje też uniwersalizm. Aby dokonać płatności, nie musimy nawet posiadać karty kredytowej. Wystarczy ta, której używamy do wypłaty gotówki z bankomatu lub karta pre-paid, której nie musimy nawet przypisywać do naszego konta. Ta metoda pozwala nam również na bezproblemowe zakupy na zagranicznych platformach. Płacenie kartą w internecie jest też opłacalne. Wiele banków, – a także sami sprzedający – często nagradza nas za tego typu transakcje. Warto też podkreślić, że płacąc kartą łatwiej nadzorować wydatki. Służy temu celowi opcja ustalania limitu transakcji na określoną sumę bądź czas. Tym sposobem możemy też zabezpieczyć swoje pieniądze na wypadek utraty karty czy włamania na konto.

Jak bezpiecznie płacić kartą w sieci?

Chcąc bezpiecznie płacić kartą w internecie nie róbmy tego w miejscach publicznych.

Każda płatność kartą w internecie jest oczywiście odpowiednio zabezpieczana. Dzieje się to niemal „z automatu”. Jednak nie zwalnia nas ani trochę od zachowania ostrożności. Zatem jak płacić kartą w sieci, by było bezpiecznie? Przede wszystkim wykorzystujmy w tym celu jedynie prywatny komputer, na którym mamy zainstalowany program chroniący nas przed atakiem hakerów. Po drugie – starannie wybierajmy serwisy lub sklepy internetowe. Jeśli gdzieś kupujemy po raz pierwszy, sprawdźmy wcześniej opinie na temat tego sprzedającego. Po trzecie – zwróćmy szczególną uwagę, jak wygląda strona, która służy do płacenia kartą. Jej adres musi zaczynać się od liter „HTTPS”, a obok powinna pojawić się ikona kłódki. Jeśli któryś z tych elementów nie istnieje, przerwijmy transakcję. Nigdy i pod żadnym pozorem, nie podawaj osobie postronnej danych ze swojej karty. Pamiętaj przy tym, by nie trzymać razem z kartą haseł dostępowych (!) – to najprostsza droga do utraty wszystkich oszczędności bez Twojej wiedzy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: chociaż zakupy online kuszą atrakcyjnymi cenami lub ciekawymi bonusami, staraj się zachować rozsądek w czasie ich dokonywania. Szczególnie gdy posługujesz się w tym celu telefonem czy laptopem i jesteś w miejscu publicznym. W ten sposób narażasz się na wiele niebezpieczeństw nie zdając sobie nawet z nich sprawy. Chętnych na Twoją gotówkę zgromadzoną na koncie nie brakuje. Co gorsza, stają się coraz bardziej przebiegli w sposobach wykradania Twoich danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *