Bankowość mobilna: nowe systemy płatności

Bankowość mobilna to bardzo modna i lubiana przez zdecydowaną większość Polaków forma zarządzania swoimi finansami z poziomu smartfona, telefonu komórkowego czy każdego innego urządzenia przenośnego. W zeszłym miesiącu firma Polski Standard Płatności otrzymał zgodę na wprowadzenie – od stycznia 2015 roku – systemu płatności mobilnej BLIK. Na czym polega ten system i czy to jedyna nowa oferta banków?
BLIK to system umożliwiający wypłacanie gotówki z bankomatów sieci Euronet oraz tych należących do banków, które przystąpią do projektu przy pomocy telefonu komórkowego. Na obecną chwilę do projektu zgłosiły się już: Alior, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, Millenium oraz PKO BP. Zainteresowanie wyraziły również Idea Bank, Getin, Euro Bank, Credit Agricole oraz BNP Paribas. Najprawdopobieniej klienci tych banków, będą mogli korzystać z BLIK’a od czerwca 2015 roku. System ten będzie umożliwiał płacenie w sklepach i punktach usługowych z logo BLIK. Korzystający z niego, będą mogli również ekspresowo przesyłać pieniądze oraz dokonywać transakcji internetowych.
Nad podobnym rozwiązaniem pracuje również Pekao. System ten będzie nosił nazwę PeoPay.

15021098570_0b54d2aea2_m

Maurizio Pesce (flickr.com)

Nowoczesne systemy płatności mobilnej, mają na celu ułatwienie klientom banków korzystanie z ich środków w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Wystarczy jedna prosta aplikacja, a możemy robić zakupy i to nie tylko w sieci, ale też poza nią oraz dokonywać wielu innych operacji. Wszystko bez potrzeby noszenia ze sobą portfela czy plastikowej karty. Pytanie tylko jedno – czy i na ile twórcy programów zadbali o nasze realne bezpieczeństwo? Czas pokaże. Póki, co cieszmy się wolnością i wygodą, jaką oferują nam nasze banki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *