9 sposobów na ulokowanie oszczędności

Wreszcie TO zrobiłeś: zaoszczędziłeś określoną sumę pieniędzy. Zastanawiasz się, co z nią teraz zrobić? Oczywiście możesz za tą kwotę wyjechać na zagraniczne wakacje, wydać ją na przyjemności, albo … zainwestować, aby ją zwielokrotnić. Jeśli obstajesz przy tym trzecim wariancie to zobacz, jakie możliwości stoją przed Tobą otworem, a wbrew pozorom jest ich całkiem sporo.

  • Lokata bankowa

Mimo, że obecnie dość mało korzystna, wciąż nie traci na popularności. Niektóre z banków umożliwiają jej założenie już od kwoty kilkuset złotych. Decydując się na ulokowanie na niej swoich pieniędzy musisz jednak liczyć się z tym, że środki te możesz wypłacić dopiero po określonym w umowie czasie. W przeciwnym wypadku stracisz wszystkie odsetki.

  • Konto oszczędnościowe

Dość pewna metoda o dość elastycznych zasadach. Idealna dla osób, które nie lubią wiązać się z bankami żelaznymi umowami. Tutaj też ją zawierasz, ale możesz na przykład wypłacić pieniądze, kiedy tylko będą Ci potrzebne, a także wpłacać i wypłacać dowolne kwoty. Jedyny minus – nim się spostrzeżesz zaoszczędzone pieniądze mogą… się rozejść.

  • Nieruchomości

Z jednej strony to „złoty interes”. Szczególnie, gdy zdecydujesz się na wynajem lokalu. Musisz jednak liczyć się z pewnym ryzykiem, nawet jeżeli dokonasz zakupu przy udziale wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm. Możesz trafić na nieuczciwego wynajmującego. Jednak nie należy z góry zakładać tak czarnych scenariuszy. Względnie możesz też zainwestować w obiekty hotelowe lub apartamenty.

  • Własny biznes

To także popularna metoda na ulokowanie swoich oszczędności obarczona jednak sporym ryzykiem. Może bowiem okazać się, że coś pójdzie nie tak i Twoja firma splajtuje. Musisz więc ostrożnie przeanalizować to, jaką branżą się zająć.

  • Obligacje

Obrót papierami wartościowymi to zawsze dość dobre rozwiązanie. Niektóre z nich mogą dać nawet 10% zysk w skali roku. Trzeba jednocześnie liczyć się z utratą części lub nawet całej zainwestowanej kwoty. Taki efekt może przynieść upadłość spółki, której obligacje nabyliśmy. Dużo bardziej bezpieczne są obligacje skarbowe, ale i oferujące mniejsze zarobki.

  • Giełda

Specjaliści od finansów przestrzegają jednak, aby zdecydowanie lokować środki na polskiej giełdzie. Analitycy dodają, że warszawska giełda to gwarancja zarobku rzędu 10%.

  • Inwestowanie w metale przemysłowe

Eksperci przewidują, że takie surowce, jak miedź, ołów czy cynk mają przed sobą świetlaną przyszłość

  • Inwestycja złoto

To jeszcze jeden sposób na to, by pomnożyć swoje oszczędności. Pamiętajmy jednak, że aby zrobić to faktycznie z zyskiem należy bacznie obserwować wykresy jego kupna i sprzedaży. Tylko wtedy możemy naprawdę na nim zarobić.

  • Zagraniczna / obca waluta

Funty i franki to według ekspertów całkiem dobry sposób na pomnożenie swoich oszczędności. Tutaj też trzeba dokładnie przyglądać się jego kursowi, by móc nabyć, a potem sprzedać z zyskiem tą walutę.

Na koniec jeszcze jedna rada: dobrze jest ulokować środki z oszczędności korzystając z dwóch różnych źródeł bądź też zainwestować tylko jakąś część z nich. Po co? W razie, gdyby nasza inwestycja się nie powiodła, to nie zostaniemy z niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *