7 podwyżek od nowego roku, o których możesz nie wiedzieć

Z pewnością większość z Was słyszała o noworocznej podwyżce, jaką szykuje dla nas rząd. Dotyczy ona prądu. Ale to nie jedyna taka zaskakująca „niespodzianka”. Zobacz, co jeszcze może zdrożeć od nowego roku.

Bilety kolejowe
Koleje Mazowieckie, jako pierwsze zapowiadają podwyżki biletów – zarówno zwykłych, jak i miesięcznych. W pierwszym przypadku oznacza to wzrost cen o kilka złotych. W drugim o kilkadziesiąt. Koleje tłumaczą swoją decyzję podwyżką cen energii, a to oznacza, że możemy spodziewać się podobnych „skoków” w przypadku pozostałych przewoźników.

Piwo
Miłośnicy tego trunku będą zmuszeni do rzadszego sięgania po swój ulubiony napój, gdyż w górę pójdą jego ceny hurtowe. Ma to związek z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi na obszarach Kanady skąd pozyskujemy kluczowy składnik, jakim jest jęczmień. Przewidywana cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Woda
Tutaj także możemy spodziewać się wzrostu cen, co po raz kolejny ma związek z podwyżką cen za prąd. Jest on ważnym elementem dostarczania wody, jak i odprowadzania ścieków.

Gaz
Pierwsze podwyżki pojawiły się już w sierpniu tego roku i wyniosły 3,6%. Od stycznia 2019 roku możemy spodziewać się podobnego skoku.

Produkty spożywcze: chleb, warzywa i owoce, drób, masło
W górę mogą pójść również ceny podstawowych produktów spożywczych, takich jak: chleb – co najmniej 10% – 20%; czy warzywa i owoce – ok.10%. W pierwszym przypadku chodzi o znaczący wzrost kosztów procesu wytwarzania pieczywa. Jeśli chodzi o ceny warzyw i owoców to winna jest tu przede wszystkim pogoda, ale także dramatycznie niskie ceny skupu. W górę może pójść również drób – mowa o podwyżkach sięgających 5%. Podwyżki będą również dotyczyły masła. Prognozowana podwyżka może wynieść nawet 20%. Wyższych cen możemy się również spodziewać jeśli chodzi o ziemniaki. Tutaj mowa jest o niemal o 50% wzroście.

Soki i nektary
Tutaj wzrost cen wymusza na wytwórcach zapowiadana podwyżka podatku VAT na te produkty, która ma od nowego roku wzrosnąć do 23%.

Papier toaletowy
Ten produkt pierwszej potrzeby może zdrożeć nawet o 10% – 30%. Ostateczna cena będzie uzależniona od kosztów produkcji.

Za tą nieciekawą sytuację odpowiada szereg czynników. Wśród nich można wymienić chociażby: warunki pogodowe, ale i nowe regulacje prawne czy podatkowe. I chociaż większości wzrostu cen mogliśmy się spodziewać, to spore zaskoczenie mogą budzić prognozowane podwyżki. Stąd też warto już teraz pomyśleć o tym, jak przygotować portfele na takie rewelacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *