6 sposobów na ratunek dla upadającego biznesu

Niekiedy prowadzony przez nas – początkowo ze sporym sukcesem – biznes zaczyna się chwiać. Wtedy mamy dwa wyjścia. Pierwsze – to poddać się i zrezygnować z działalności. Drugie – poszukać pomocy z zewnątrz. Oto lista 6 sposobów na uratowanie upadającego biznesu.

Wzięcie kredytu i zainwestowanie w dodatkową działalność

Mimo, że firma upada, to wciąż jesteś dla wielu kredytodawców wiarygodny. Masz więc szansę zakupić nowy sprzęt, by rozpocząć dodatkową działalność.

Zamiana lokalu na mniejszy

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli Twoja firma zatrudnia zaledwie kilka osób i nie potrzebujecie do wykonywania pracy ciężkiego sprzętu, to zawsze warto sprawdzić, czy taka oszczędność nie sprawi, że Twój biznes odżyje.

Zawieszenie działalności na jakiś czas

To kolejne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać, gdy dostrzegasz, że Twój biznes sobie nie radzi. Jest to tym bardziej opłacalne wyjście, iż wiążę się ono z pewnymi ulgami. Są to ulgi podatkowe oraz udogodnienia finansowe. Przedsiębiorca zostaje zwolniony z płacenia podatku, a także składania deklaracji VAT. Okres na jaki możesz zawiesić działanie firmy to co najmniej 30 dni. Pamiętaj jednak, żeby nie przeciągać tego „urlopu”, bo powrót na rynek może być wtedy dość trudny. Ten czas poświęć nie tylko na regenerację, ale na przemyślenie, po jaką strategię sięgnąć, aby firma się odrodziła.

Poszukaj inwestora

Jeśli do tej pory Twoja firma działała w pojedynkę, być może znalezienie inwestora przywróci jej dawną świetność, a nawet tchnie w nią zupełnie nowe życie… Szukając kogoś takiego pamiętaj, aby zapoznać się z co najmniej kilkoma ofertami. Nie spiesz się z wyborem. Poznaj warunki. Sprawdź, co najlepiej się sprawdzi w przypadku Twojej firmy.

Udoskonal produkt/ wzbogać usługę

Być może Twój biznes przestaje być opłacalny, bo tracisz zainteresowanie klientów. Powód jest prosty – oferowany produkt lub usługa są już „przestarzałe”. Uatrakcyjnienie ich może okazać się strzałem w 10-tkę. Brak funduszy? Poszukaj drobnej pożyczki dla firm na atrakcyjnych warunkach i ruszaj !

Wymiana załogi

Często za bankructwem firm stoją … ludzie, którzy zasilają ich szeregi. Mogą to być osoby, którym się zwyczajnie przestało chcieć pracować lub jednostki podkupione przez konkurencję… Ale czasami może okazać się, że w zatrudnianym zespole osób jest za dużo bądź za mało, albo ich umiejętności tracą na jakości. Wymiana załogi może zapobiec upadkowi firmy. Zachowaj przy tym ostrożność i czujność.

Słowem podsumowania – prowadząc własny biznes nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy – i czy w ogóle – powinie nam się noga. Tym bardziej, że nie zawsze wina za osłabienie kondycji naszej firmy leży ewidentnie po naszej stronie. Czasami są to nieuczciwi kontrahenci. Kiedy indziej sytuacja na rynku, której też nie jesteśmy absolutnie w stanie przewidzieć. Najgorsze co wtedy możemy zrobić, to zrezygnować z dalszej działalności. Lepiej przeanalizować sytuację i sprawdzić, gdzie popełniliśmy błąd, a potem rozejrzeć się za możliwymi rozwiązaniami. Jest ich o wiele więcej niż może nam się wydawać…Przykłady, które znalazły się w tekście dotyczą osobistych doświadczeń. Pomocy możesz jeszcze oczekiwać od państwa, ale o tym napiszemy w następnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *