6 sposobów na płacenie bez użycia gotówki

Nie da się nie zauważyć, że w dość szybkim tempie na rynku przybywa narzędzi umożliwiających nam płacenie bez gotówki. Dzięki temu już nie tylko zakupy, czy faktury, ale również opłaty za usługi stają się o wiele łatwiejsze. Poznajmy … sposobów na płacenie bez użycia gotówki.

  • Karta płatnicza

To wciąż najbardziej rozpowszechniony sposób płacenia za zakupy i czy usługi. Warto przy tym nadmienić, że widoczny jest przy tym pewien schemat. Otóż starsze osoby zazwyczaj korzystają z tradycyjnych kart. Młodsi użytkownicy dużo chętniej wykorzystują karty kredytowe i debetowe.

  • Płatności zbliżeniowe

Można ich dokonywać za pomocą specjalnych kart, ale również przy użyciu telefonu / smartphona. Ten sposób płacenia jest o tyle wygodny, że przy mniejszych kwotach, nie musimy nawet pamiętać numeru PIN, robi to za nas czytnik. Co ważniejsze w ten sposób możemy płacić nie tylko za zakupy, ale również korzystając z parkometru, wypożyczalni roweru miejskiego czy biletomatów. Niektóre banki zamieniają też karty czy telefony na zbliżeniowe naklejki, co jeszcze bardziej ułatwia dokonywanie płatności bezgotówkowych.

  • Różnego rodzaju gadżety płatnicze

Wykorzystują one ten sam mechanizm, który działa w przypadku płatności zbliżeniowych. Są to m.in. breloki, opaski, zegarki itp.. za ich ostateczną formę odpowiada bank, który w ten sposób próbuje wynagrodzić naszą lojalność wobec niego.

  • Aplikacje mobilne

To kolejne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zwłaszcza w podróży i zawsze wtedy, gdy nie mamy dostępu do komputera. Aby poprawnie zadziałały, potrzebujemy telefonu oraz dostępu do internetu. Możemy korzystać z aplikacji przygotowanych przez nasz bank, ale również tych, które udostępniają konkretne firmy (sklepy, usługodawcy). W ten sposób możemy płacić w tradycyjnych sklepach oraz dokonując zakupów on-line. Istnieją też aplikacje, które pozwalają na przelewanie pieniędzy na wskazany numer telefonu.

  • Wirtualne portfele

Stanowią wygodniejszą formę płacenia za zakupy w sieci. Finalizując daną transakcję, nie musimy wpisywać swoich danych. Wystarczy, że wcześniej zalogujemy się do systemu, do którego jest przypisany nasz cyfrowy portfel.

  • Płatność punktami

Taką opcję dają nam zazwyczaj sklepy, ale także różne punkty usługowe. Jest to forma podziękowania za lojalność. Metoda sprowadza się do uzbierania określonej liczby punktów (zazwyczaj w postaci naklejek), która uprawnia nas do odebrania danego produktu za darmo.

Jak widzimy narzędzi, ułatwiających nam płatności za dokonywane zakupy czy usługi bez gotówki jest sporo. Są wygodne. Łatwe w obsłudze. Nic nie kosztują, a dzięki sporemu zróżnicowaniu, każdy znajdzie takie rozwiązanie, które będzie dla niego najdogodniejsze. Musimy jednak pamiętać, że wygoda to nie wszystko. Narzędzia, o jakich mowa zapewniają łatwy dostęp do naszych danych, zwalniając nas z ich wpisywania czy pamiętania. Jednocześnie stanowią też łakomy kąsek dla złodziei. Stąd też zanim skorzystamy z danego narzędzia, sprawdźmy, jakie formy zabezpieczenia na taką ewentualność posiada. Starajmy się też unikać korzystania z darmowych sieci WiFi. Lepiej opierać się na transferze danych od naszego komórkowego usługodawcy. I rzecz najważniejsza – zabezpieczmy też na wszelkie możliwe sposoby dostęp osób niepowołanych do naszych narzędzi płatniczych. Stosujmy dodatkową ochronę i blokady, a jeśli tylko stracimy je z oczu, natychmiast zablokujmy swoje konto, dzięki czemu utrudnimy działanie potencjalnemu złodziejowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *