5 sposobów na oszczędny dom

Podpowiem Wam, w jaki prosty sposób możecie zaoszczędzić na prowadzeniu domu. Wystarczy zmiana kilku nawyków, aby szybko odczuć ulgę w kieszeni.

Dlaczego nie lubimy oszczędzać?

…bo nie wiemy, jak się za nie zabrać. Nie potrafimy też znaleźć sposobów na to jak oszczędzać, gdyż bieżące wydatki pochłaniają z reguły – jeśli nie całą – to większą część wypłaty. Nie zdajemy sobie też sprawy, jakie korzyści daje oszczędzanie nawet drobnych sum pieniężnych. Proponuję Wam mały eksperyment. Spróbujcie przez miesiąc czasu odkładać do skarbonki przynajmniej kilka złotych, co dwa czy trzy dni. Po tym czasie sprawdźcie, ile udało Wam się w ten sposób uzbierać. To może być Wasz pierwszy krok na drodze ku wdrożeniu w życie planu oszczędzania przez dłuższy okres czasu na realizację Waszych marzeń.

Oszczędne zarządzanie mieszkaniem

Ale oszczędzać można nie tylko odkładając pieniądze, ale również wdrażając w życie pewne zdrowe nawyki. te, które wymienię teraz dotyczą najprostszego czyli oszczędnego zarządzania mieszkaniem.

house-insurance-419058_640

Oszczędności związane z prowadzeniem domu mogą wynieść nawet kilkaset złotych w ciągu roku (monam_pixabay.com)

 Nie marnuj wody

nie chodzi tutaj o ograniczenie ilości kąpieli 🙂 szczególnie latem, kiedy wysokie temperatury tego wymagają, tylko o rozsądne korzystanie z wody. Jeśli zmywasz ręcznie, odmierz odpowiednią ilość wody i wlej ją do miski z płynem. Naczynia opłucz pod bieżącą wodą. Gdy pierzesz, staraj się napełnić cały bęben – w ten sposób dodatkowo zaoszczędzisz na wydatkach związanych z prądem. Jeżeli się kąpiesz bardzo często – zrezygnuj z wanny na rzecz szybkiego prysznica. Na bateriach zainstaluj perlatory – to końcówki o drobnych oczkach, dzięki którym z kranu wypływa mniej wody. I rzecz najważniejsza – sprawdź szczelność kranu, a w razie problemów wymień uszczelki.

Wymień żarówki

…na oświetlenie LED, które zużywa do 80% mniej energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych świetlówek. Gdy zdecydujesz się na ich montaż w miejscach, gdzie bardzo często palisz światło, możesz w ciągu roku obniżyć wydatki na prąd nawet o 15%.

Wyłączaj źródło prądu

Kiedy nie korzystasz z urządzeń działających na prąd, po prostu odłącz je od zasilania. Nawet nieużywane, ale pozostawione w gniazdku pochłaniają nadal energię elektryczną. Najwięcej jej zużywają w ten sposób ładowarki od telefonów komórkowych oraz przedłużacze. Najlepiej wyposaż się w listwę z opcją włączania i wyłączania zasilania. W ten sposób ułatwisz sobie kontrolę nad podłączonymi a nieużywanymi urządzeniami.

Gotuj pod przykryciem

W ten sposób zaoszczędzisz na energii niezbędnej do ogrzania wody. To samo dotyczy, gdy wybierzesz garnki o mniejszym rozmiarze niż miejsce na płycie grzewczej. W ten sposób możesz oszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych.

Mądrze korzystaj z lodówki

To właśnie ona – oraz jej koleżanka pralka – pochłania najwięcej energii. Aby ograniczyć te pobory wystarczy rzadziej i krócej ją otwierać. Nie wstawiać do niej produktów o temperaturze wyższej niż pokojowa. Dbaj też o równomierne obciążenie przechowywanych w niej produktów.

***
Jak zatem widzicie sposoby na oszczędny dom nie należą do bardzo skomplikowanych. Na ich wprowadzeniu może skorzystać Wasz budżet domowy. W ciągu roku możecie dzięki temu oszczędzić nawet kilkaset złotych.

Więcej porad jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd znajdziesz tutaj.

zdj.główne: bykst_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *